czwartek, 16 lutego 2012

Kurczak po sechuańsku (seczuańsku) z orzeszkami

 Dzisiaj przyszła pora na kurczaka po sechuańsku z orzeszkami. Potrawę wraz z rodziną jadłem po raz pierwszy w pewnej chińskiej restauracji na terenie dużego miasta w województwie warmińsko-mazurskim. Od pierwszego razu tak nam ona zasmakowała, że musiałem ją też zrobić w domu.
W internecie dostępnych jest kilkadziesiąt wersji tej potrawy, jednakże starałem się wybrać jak najbardziej zbliżoną do tego co jadłem, którą oczywiście troszkę dostosowałem do siebie i swojej rodziny. Z uwagi na to, iż jest to wyśmienite danie - w domu kurczaka przygotowuję dość często, potrawa znakomita na gorąco z ryżem, jak również jako przekąska na zimno. W domu lubimy ostre (wręcz piekielnie ostre) potrawy, dlatego również paprykę chilli zamieniam na paprykę pirri-pirri (odmiana turecka) lub, jak dostanę - żółtą odmianą meksykańskiej chilli, w Olsztynie to dość wielka rzadkość, ale równie ostra jak pirri-pirri. W domu jesteśmy przyzwyczajeni do ostrych rzeczy i papryczki kroję wraz z białym miąższe oraz ziarenkami, dla osób które, nie lubią tak ostrych potraw polecam wycięcie z papryczek białego miąższu i ziarenek - czyli największego skupiska ostrego smaku w tej papryce (paprykę chilli oczywiście oprawiamy i kroimy w rękawiczkach gumowych i z daleka od oczu oraz otarć lub ran na skórze - nie polecam nikomu bólu, jaki wywołuje potarcie oka gołą ręką po krojeniu papryki). Dla osób które nie lubią ostrych potraw - polecam wykonanie całej potrawy z dodatkiem jedynie 1/4 łyżeczki ostrej papryki.

Kurczak po seczuańsku (sechuańsku) z orzeszkami


2 piersi kurczaka ( około 60 dag.)
2 jajka
2 łyżki mąki ziemniaczanej

cebula, marchewka, czarne grzyby mun
oraz przyprawy do marynaty

2-3 cebule średniej wielkości
2-3 marchewki  
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki pieprzu
3 łyżeczki papryki słodkiej
1/2 łyżeczki papryki ostrej
2 łyżki octu ryżowego
1 łyżka cukru
4-5 łyżek sosu sojowego jasnego
3/4 szklanki wody

1/2 szklanki oleju do smażenia
100 g orzeszków ziemnych niesolonych ( tzw. light ) siekanych
garść czarnych grzybów  mun (namoczone w wodzie)
2 papryki czerwone (słodkie)
1-2 papryczki chilli (niekoniecznie)

kawałek świeżego imbiru (ok. 1 cm)
szczypiorek (dymka) siekany 

1 łyżka sosu rybnego
1/2 łyżeczki oleju sezamowego
ryż

Czas przygotowania - 30 minut, czas marynowania warzyw - 2 godz.  czas smażenia i gotowania 30 min. - całość 3 godz.    Przepis wystarczy dla 6 osób


1. Cebulę kroję w grubą kostkę a marchew w słupki, dodaję przyprawy na marynatę: pieprz, słodką i ostrą paprykę, ocet ryżowy, cukier, sos sojowy, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, dodaję 3/4 szklanki wody i po zamieszaniu odstawiam na 1-2 godziny do zamarynowania.









2.  Umytą pierś  kurczaka kroję w paski 0,5 X 0,5X4 cm, a następnie mieszam z uprzednio roztrzepanymi jajkami i 2 łyżkami mąki ziemniaczanej.
smażenie kurczaka z zalewą jajeczno-ziemniaczanej

3.  W woku (ewentualnie głębokiej patelni) rozgrzewam 1/4 szklanki oleju i smażę kawałki kurczaka  około 5 minut do całkowitego zcięcia wszystkich kawałków kurczaka. ( kurczaka wrzucam na bardzo rozgrzany olej i często mieszam, na początku powstanie jajecznica ale skutecznie mieszając doprowadzam do rozdrobnienia kawałków kurczaka),  tak podsmażone kawałki kurczaka odstawiam na parę minut. 

4. Ponownie rozgrzewam pozostałą 1/4 szklanki oleju i smażę cebulkę i marchew z sosem sojowym i przyprawami. Całość trzeba bardzo często (nawet stale) mieszać bo cukier i mąka ma tendencję do przywierania.   Po około 3-4 minutach dodaję pokrojoną w słupki czerwoną paprykę , smażę 2 minuty i dodaję pokrojone w paski namoczone wcześniej grzyby mun oraz około 3/4 szklanki wody i duszę na wolnym ogniu przez około 5 minut  także dość często mieszając.












5. Smażoną i duszoną cebulę z marchewką łączę z uprzednio smażonymi kawałkami kurczaka, całość mieszam i gotuję jeszcze około 5 minut, na koniec dodaję : łyżkę sosu rybnego, pół łyżeczki oleju sezamowego, rozdrobnione orzeszki ziemne oraz posiekaną papryką chilli.

Całość mieszając gotuję jeszcze 2-3 minuty i  


SMACZNEGO!!!

Ja potrawę podaję z ryżem i posypaną posiekanym szczypiorkiem.



Jak gotować ryż?

Zawsze sypki z torby a nie w woreczkach
należy go długo płukać aby zmyć resztki i drobinki z ryżu oraz wszelkiego rodzaju chemię

1 komentarz:

Kasia pisze...

Kurczak prezentuje się wspaniale! Ja przepadam za kuchnią syczuańską, też ostatnio robiałm coś z jej repertuaru - Kung Pao. Rewelacja.