środa, 29 lutego 2012

Pasztet z kurzych watrobek / Paté de foie de volailles - moja wersja

Pasztet z kurzych wątróbek / Paté de foie de volailles - moja wersja
 

Składniki


 400 gr. kurzych wątróbek
175 gr. masła stopionego
150 ml słodkiej śmietanki kremówki
2 i 1/2 łyżki stołowej madery lub brandy (lub wódki smakowej wytrawnej)
sol i pieprz
drobno posiekana natka pietruszki (do przybrania)


1. Dzień wcześniej oczyszczone wątróbki zalewam mlekiem i odstawiam do lodówki.

2. W garnku topię  masło, uważając aby go nie przypalić a następnie je studzę. 

3. Do garnka z gotującą się wodą wrzucam odcedzone z mleka wątróbki, od zawrzenia gotuje 3-4 minuty (wątróbka musi się ściąć, ale w środku powinna pozostać różowa). Wątróbki szybko studzę, aby przerwać proces gotowania ( w zimie wystawiam na 10 minut na dwór lub na sicie obkładam kostkami lodu)


4.Przekładam lekko ostudzone wątróbki do malaksera, dodaje śmietankę kremówkę oraz stopione masło i miksuje do otrzymania płynnej gładkiej masy, w trakcie mieszania dodaję alkohol. Po zmiksowaniu pasztetu przelewam całość przez gęste sito - nie trzeba przecierać masa sama spłynie. Następnie doprawiam solą i pieprzem i przekładam do salaterki. Tak przygotowany pasztet należy schłodzić w lodówce. 

5. Pasztet można podawać, gdy całkowicie wystygnie. Przykryty folia spożywcza, w lodowce przechowuje się do 3 dni. Przed podaniem należy go wyciągnąć 30 min wcześniej.

6. Pasztet można posypać natka pietruszki tuz przed podaniem i podawać z gorącymi grzankami z białego pieczywa, opieczonymi na grillu, w tosterze, na kanapce, z sałata zielona ...

Pasztet możne zachować świeżość przez 5 dni w lodówce jeśli ułoży się na wierzchu dekoracje ze świeżych ziół np. gałązki tymianku bądź lisice laurowe i zaleje się sklarowanym masłem. Czasami przygotowany pasztet mieszam z pęczkiem posiekanego koperku lub z 2 łyżkami całego lub siekanego zielonego pieprzu.

SMACZNEGO!!!

Brak komentarzy: