niedziela, 6 maja 2012

Wiosenne sałaty

Mieszanka sałat z kawałkiem mięsa to wspaniałe danie na gorące wiosenne i letnie wieczory, polecam je na lekką i smaczną kolację. Do swoich sałat używam mieszanek:
- sałaty masłowej,
- sałaty lodowej,
- rucoli,
- roszponki,
- czerwonej cykorii - radicchio,
- endiwia,
- liście szpinaku,
- liście botwinki;
oraz
pokrojone inne warzywa:
- ogórek,
- pomidor,
- rzodkiewka,
- dymka (szczypiorek),
- marchewka pokrojona w słupki,
- cebula biała lub czerwona.

Do salaty dodaję również upieczone lub usmażone mięso wieprzowe (karkówka, szynka),  drobiowe (pierś), wołowe (rostbef) oraz czasami cząstki ugotowanego jajka lub plastrami wędzonego łososia.

Całość polewam sosem vinaigrette:
 - 2 łyżki octu jabłkowego (winnego lub soku z cytryny),
- 6 łyżek oliwy,
- 1 posiekany ząbek czosnku,
- 1 łyżeczka musztardy francuskiej (z całymi ziarnami gorczycy),
- 1 łyżeczka płynnego miodu - wszystkie składniki mieszam w zamkniętym słoiku do otrzymania jednolitej emulsji.


Jeżeli wiosną  chcemy urozmaicić sobie sałatę, możemy do niej dodać również świeże liście mlecza, pokrzywy, krwawnika - dodatki zdrowe i bogate w mikro i makroelementy (i naprawdę smaczne), dla romantyzmu (również smaku i zdrowia) można też dodać kwity fiołka, nasturcji, bratka bądź też płatki nagietka.


Poniżej przedstawiam kilka propozycji.



mieszanka sałat z  wędzonym łososiem i kawałkami gruszki








mieszanka sałat z kawałkami smażonego schabu, grzankami z pszennego pieczywa, posypana prażonym ziarnem słonecznika i kwiatami fiołka








mieszanka sałat z kawałkami smażonej piersi kurczaka, grzankami z pszennego pieczywa, posypana prażonym ziarnem słonecznika










mieszanka sałat z plastrami pieczonej karkówki wieprzowej 

Pasztet wieprzowy


Na pasztet potrzebujemy następujące składniki:

1 kg mięsa wieprzowego bez kości
25 dag wątróbki wieprzowej 
25 dag boczku 
2 marchewki 
2 cebule 
4 jaja 
2 czerstwe bułki pszenne
4 liście laurowe 
8 kulek ziela angielskiego 
10 kulek kolorowego pieprzu 
szczypta tartej gałki muszkatołowej 
sól 
pieprz

 
1. Obieram marchew, myję i kroję na mniejsze kawałki,
2. Mięso i boczek kroję w większą kostkę i obsmażam na złoto-rumiany kolor, dodać cebulę pokrojoną w cząstki 
3. Podsmażone mięso i boczek przekładam do dużego rondla, a następnie cebulę smażę na pozostałym ze smażenia mięsa tłuszczu, a kiedy się zrumieni przekładam do rondla z mięsem. Do garnka dodaję kolejno pokrojone warzywa, liść laurowy, ziele angielskie oraz pieprz i kostkę bulionową, a następnie zalewam wodą, tak aby przykrywała ona składniki w rondlu. Gotuję na małym ogniu pod przykryciem około 60 minut po czym wkładam opłukaną, pokrojoną wątróbkę i gotuję jeszcze 10 minut. Tak przygotowane składniki pozostawiam do ostygnięcia, a później odcedzam, w pozostawionym wywarze moczę bułki. Następnie wszystkie składniki mielę trzykrotnie maszynką do mięsa z drobnym sitkiem, dodaję jajka, gałkę muszkatołową, sól i pieprz. Formę do pieczenia smaruję tłuszczem a następnie wykładam do niej gotową masę mięsną. Pasztet piekę około 60 minut w temperaturze 180°C, będzie on gotowy, kiedy nie będzie kleił się do patyczka. 

Smacznego!

Carpaccio wołowe

Ostatnio bardzo zaniedbałem swojego bloga - notoryczny brak czasu. Ale dzisiaj postaram się troszeczkę to nadrobić!
Na początek ulubione moje i żony danie:

Carpaccio wołowe

"Carpaccio – danie kuchni włoskiej. Tradycyjnie przygotowuje się je z surowego mięsa –wołowiny, cielęciny, łososia lub tuńczyka. Bardzo cienko pokrojone lub rozbite mięso serwuje się zazwyczaj jako przystawkę.
Danie pierwszy raz podano w Wenecji w 1950 roku hrabinie Amalii Nani Mocenigo, kiedy ta poinformowała właściciela lokalu Harry's Bar, że doktor rekomendował jej jedzenie mięsa jedynie surowego. Właściciel baru – Giuseppe Cipriani – nazwał nowe danie Carpaccio, ponieważ przypominało mu ono kolorystycznie obrazy renesansowego malarza weneckiego Vittore Carpaccio.
Mięso w Carpaccio jest zazwyczaj polane oliwą, sokiem z cytryny. Podawane jest z dodatkami – sałatami i cienko pokrojonymi serami, np. parmezanem" - cyt. z Wikipedii

Do mojego carpaccio potrzebujemy:

1 kg wołowej polędwicy (ewentualnie ligawa)
1 łyżka soli gruboziarnistej
1 łyżka tłuczonego pieprzu
3 łyżki sosu sojowego lub przyprawy maggi
folia spożywcza

Z mięsa wołowego zdejmuję ostrym nożem wszystkie błony i ścięgna, posypuję solą oraz pieprzem. Całość mięsa wkładam do woreczka foliowego dodając do środka sos sojowy (lub maggi), Worek zawiązuję, i odstawiam do lodówki na 2-3 dni. Dwa razy dziennie mięso obracam w worku lekko je macerując aby lepiej rozeszły się przyprawy. Po 2-3 dniach mięso wyjmuję z worka i zawijam ściśle w folię spożywczą formując tzw. baton, całość zamrażam. Tak przygotowane mięso może leżeć w zamrażarce do 2 miesięcy.

Kiedy nachodzi mnie ochota na carpaccio - wyciągam mięso z zamrażalnika i kroję w bardzo cienkie plastry - im cieńsze tym smaczniejsze, generalnie po położeniu na talerzu przez plastry powinien być widoczny talerz. 

Carpaccio podaję posypane posiekanymi czarnymi oliwkami, kaparami, pokrojonymi suszonymi pomidorami z zalewy i posypane startym parmezanem (startym na drobnej tarce lub wiórkami). Do carpaccio można dodać cienko pokrojone grzyby marynowane (np. prawdziwki), sałatkę z rukoli, grzanki z pieczywa pszennego...
Oddzielnie podaję oliwę z oliwek, Oliwę z chilli oraz sos balsamiczny.
Co kto lubi.




Smacznego!